New Orleans Bicycle Club - LOGO The New Orleans Bicycle Club---

PHOTOS
(CLICK TO ENLARGE)
B Race Pack Sprint Animantion (360k)

Mike Lew wins "A" race
MIKE LEW won the "A" race handily over break companion Stephen Apsey


The rest of the break finishes, led by Victor


VICTOR, MIKE AND BOB


NOBC was well-represented in the "A" race


"A" Race Pack Sprint

Mark Manson
Mark Manson
A race finishers (?)



Bob Hodges
Bob Hodges finishes


Lots of Red in the "B" Race


"B" race heads out


"B" race getting started


Mike Rourke

"B" race lap 1

"B" race break, lap 1
One of many breaks - "B" race, Lap 1

"B" race pack, lap 1
"B" Race Pack, Lap 1


"B" Race Winning Break Finishes


"B" Race Pack Sprint


"B" Race Pack Finish







 
Jones Vaughn Creek Road Race #3 Results
March 11, 2001 - Jackson, LA

Results from Baton Rouge Cycling
(See more photos, slide show, and/or order prints)

READ THE RACE REPORT


"A" RACE
1 Mike Lew (Lap 2 Prime) NOBC 1:54:40
2 Stephen Apsey Red Stick 1:54:50
3 Victor Weaver NOBC 1:55:15
4 Erich Mattei Lakeshore 1:55:15
5 Randy Legeai NOBC 1:55:15
6 Steve Seiden (Lap 1 Prime) Red Stick 1:55:15
7 Russel Metoyer (Field Sprint) La S'port 2:00:45
8 Adam Lespreance Cajun Cyclists 2:00:45
9 Kenny Bellau Herring 2:00:45
10 Mal Schuler Lakeshore 2:00:45
11 Farrell Crane GCCA 2:00:45
12 Dave Bunce La S'port 2:00:45
13 Charlie Davis Lakeshore 2:00:45
14 Charlie Thomas NOBC 2:00:45
15 Mark Manson NOBC 2:00:45
16 Scott Hendricks Simple Green 2:00:45
17 Steve Tomaszewski Red Stick 2:00:45
18 David Alexander Red Stick 2:00:45
19 Robert Ross JMC 2:00:45
20 Brett Faulk (Finished in one piece) Cajun Cyclists 2:00:45
21 Jason Hurling Cajun Cyclists 2:00:45
22 Bob Hodges NOBC 2:01:32
23 Keith Duet NOBC 2:02:45
24 Carrol Patin Cajun Cyclists 2:02:45
25 Daniel Harris Red Stick 2:02:45
DQ - Yellow Line Ben Schuler Lakeshore 2:00:45


"B" RACE
1 Kenny Cox West Bank Schwinn 1:58:33
2 Mike Rourke Red Stick 1:58:33
3 Shawn Pinsonneault Red Stick 1:58:51
4 Dusty Adams (Field Sprint) Red Stick 1:59:10
5 William Cheramie Bicycle Shop 1:59:10
6 Chris Graythen Red Stick 1:59:10
7 Michael Ranken LSU 1:59:18
8 Ernie Maltman NOBC 1:59:22
9 Russell Bourgeois Red Stick 1:59:22
10 Robert Luker Red Stick 1:59:22
11 David Boles Twin City 1:59:22
12 Mike Abshire Red Stick 1:59:22
13 Alan Moore La S'port 1:59:22
14 John Sanford Red Stick 1:59:22
15 Kenny Dunaway Red Stick 1:59:22
16 Micah Thorning Deep South 1:59:22
17 Lance Chapman Jolly Roger 1:59:22
18 Patrick Luke UA 1:59:22
19 Josie Babin (1st Woman) Red Stick 1:59:22
20 Tim Daigle Red Stick 1:59:22
21 Kent Payne Red Stick 1:59:22
22 Michael Barkley Twin City 1:59:22
23 Robert Massart UA 1:59:22
24 Shane Trosclair Lakeshore 1:59:22
25 Chip Bacarisse Jolly Roger 2:02:05
26 Chris Bacarisse Jolly Roger 2:02:05
27 Steve Zerangue Red Stick 2:07:03
28 David Oakes JMC 2:18:10


"C" RACE
     
1 Jamie Stout JMC 1:03:45
2 Scott Spence JMC 1:03:45
3 Frank Fillingham JMC 1:03:45
4 Tommy Graves Natchez Bicycle Club 1:06:30
5 Mark Newman Herring 1:06:30
6 Brian Apsey (50+) UA 1:06:31
7 Julius Beard Red Stick 1:06:31
8 David Oakes (50+) JMC 1:06:31
9 Martin Sirera UA 1:06:31
10 John Kelly UA 1:06:31
11 Michael Abela Red Stick 1:13:12
12 David Brown UA 1:13:20
13 Mark Lofaso Red Stick 1:14:07
14 Jeff Gallagher LSU 1:14:07
15 Brian Jordan Red Stick 1:14:12
16 Glenn Swartzfager JMC 1:14:16
17 Alec Van Ryan (50+) JMC 1:14:23
18 Jules Ellendar Red Stick 1:14:35
19 Tim Martin UA 1:19:51
20 John Schiavi Shreveport Bicycle Club 1:21:27
21 Jerry Dysart UA 1:22:58


"WOMEN"  
   
1 Katrin Saile Red Stick 1:11:17
2 Laurie Manly NOBC 1:11:18
3 Erin Seidemann Lakeshore 1:11:25
4 Kathy Abela UA  



"B" Race Finishers

"B" Race Finishers

"B" Race Finishers
B Race Winners
"B" Race Winners Kenny and Mike
Women Start
The Women Line Up

Katrin and Laurie Sprint for the Line

Katrin and Laurie

Erin, Laurie and Katrin

"C" Race Finish

"C" Race Pack Finish

"C" Race Winners Scott, Jamie and Frank

"C" Race Awards

---

NOBC Home
RETURN TO (NOBC) WELCOME PAGE