New Orleans Bicycle Club - LOGO The New Orleans Bicycle Club---

Tour le Fleur Criterium
July 13, 2002, Jackson, MS
RESULTS
(copy of official results at Jackson Metro Cyclists)


CLICK PHOTOS TO SEE THE PHOTOS by Chip Ragas

Click to see photos
Kenny Bellau wins the 1,2 race while Peter Knoop and Rob Konrad fight for 2nd place



Noel Puentes outsprints Al Whaley and Will Hibbet to win the Cat. 3 race


click to see photos
Brent Marshall wins the Cat. 4 race


click to see photos
Frank Breure wins Cat. 5


click to see photos
Rich Raspet, G.W. Wenzel in Master 40+ race


SENIOR CATEGORY 1,2
1. Kenny Bellau Herring
2. Peter Knoop Memphis Motor Werks
3. Gordon Konrad NBO
4. Bryan Bunch Herring
5. Cal Partlow ABP Velo
6. Troy Porter Herring
7. Brad Hecker Herring
8. Gary Zyrick Herring
9. G.W.Wenzel Emerald Coast
10. Frank Moak Herring
11. Jason Hurling Cajun Cyclists
12. Brent Thompson  
13. Steve Lepine Adams
14. Eric Mattei Herring
15. Chris Stokes Herring
16. Rachel Masse  
17. David Edwards  




SENIOR CATEGORY 3
1. Noel Puentes NOBC
2. Al Whaley Southern Elite
3. Will Hibbett  
4. Richard Lamb Southern Elite
5. Shane Hernandez Cajun Cyclists
6. Jim Regan NOBC
7. Demarico Howard Memphis Motor Werks
8. Robert Baker  
9. James Sanders Memphis Motor Werks
10. Rich Raspet Memphis Motor Werks
11. Joe Ingram JMC
12. Ben Schuler NOBC
13. Charles Thomas GCCA
14. Luke Magilke Woodlands
15. Dan Blachman GCCA
16. Matt Williams Woodlands
17. James Newman  
18. David Schreffler Team Aayton
19. Tracy Martin  




SENIOR CATEGORY 4
1. Brent Marshall  
2. Randy Racine Team La'Sport
3. Colin Conner  
4. Hugh Sharp  
5. Ron Daniel Spring City
6. Micheal Fontana  
7. Boyd Hemphill Woodlands
8. Christian Leask Memphis Motor Works
9. Watler Macker  
10. Shontell Gauthier  
11. Zachary Perry Memphis Motor Works
12. Stephen Knight Woodlands
13. Brady Hebert Cajun Cyclists
14. Brian Loftin  
15. Brian Anderson JMC
16. matt Bugart  
17. Lee Hammond JMC
18. Kirk Kronk Spring City
19. Heston Roop Adams Cycle World
20. Stephen Tucker Carve
21. Alan Moore Team La'Sport
22. Randy Young JMC
23. Douglas Harwell NOBC




SENIOR CATEGORY 5
1. Frank Breure  
2. Louis LaFluer Cajun Cyclists
3. Gary Gray  
4. John Fell Cajun Cyclists
5. Stan Bernard Twin City
6. Craig McCarty  
7. Kyle Shipp Rainier
8. Tom Puckett JMC
9. Marion Kerr  
10. Craig McCleary JMC
11. James Smith  
12. Louis Frascogna  
13. Donald Boykin JMC
14. John Noblin Unattached MS
15. Joe House Unattached MS
16. Jay Megginson Unattached



MASTER 40+
1. Richard Raspert MMW
2. GW Wenzel Emerald Coast
3. Glenn Davis GC Cycling
4. Chuck Moore MFS
5. Butch Sims Herring
6. Mark Anderson
7. Tom Harbourt MFS
8. Jim Quick JMC
9. Mark Delaney NOBC
10. Alan Moore LaS'port
11. Felicia Finston MFS




WOMEN/JUNIOR
1. Brennan Percy MFS
2. Shontell Gauthier Sir Speedy
3. Rachael Massey Emerald Coast
4. Kyle Shipp Rainer
5. Felicia Finston La Sport
6. M. Jackie Williams Unattahced Ms



Home
Return to NOBC Welcome Page